Jak správně nakupovat?

Jak správně nakupovat?

Asi jednou z nejsložitějších věcí spjatých s bezlepkovou dietou je nakupování jídla. Je jasné, že u některých potravin není čeho se bát, například taková paprika v sobě asi moc mouky mít nebude, ale jindy je to vážně peklo.

Největším strašákem každého celiaka jsou malá písmenka, která dohromady dávají cosi jako složení. Text je ovšem často tak nečitelný, že trvá pěknou chvíli, než se nám ho vůbec podaří vyluštit. Samozřejmostí pro takové případy je tedy jednoznačně lupa, nebo alespoň dostatečně silné brýle. Teprve pak nám začínají dávat ty znaky smysl.

Člověk si sice možná připadá trochu divně, ale to se nedá nic dělat. Hoďte to za hlavu a nezabývejte se tím, jak to vypadá. Děláte to pro vaše zdraví, a jak na vás koukají ostatní, to není důležité. A potom nastává další problém. Najít mezi změtí slov a jiných znaků to, co hledáme.

Označení bezlepkových výrobků je různé. Nejrozšířenější a asi nejlépe viditelné označení je starý známý přeškrtnutý klas. Ten má sice také mnoho podob, ale naštěstí pro nás jen jedno jediné určité sdělení. Klas většinou najdeme buď někde pod složením, nebo dokonce i na přední části výrobku.

Dejte si však pozor, může se stát, že budete hledat nějaký malý obrázek klasu vytištěný kdesi na zadní části výrobku, a teprve ve chvíli, kdy už se zklamaným výrazem onen párek, salám či cokoliv jiného odložíte, zjistíte, že klas byl umístěn tak viditelně, že se zkrátka opravdu těžce hledal.

Article13025_Einkaufen Junge Frau.jpg

Dalším už méně výrazným způsobem, jak výrobci své bezlepkové výrobky označují, je většinou tučně napsaná fráze na konci složení, formulovaná například „vhodné pro nemocné celiakií“, „přirozeně bezlepkový výrobek“ atd. Tato věta však může být formulovaná i daleko neurčitěji, jako třeba „bez alergenů“. Někdy je dokonce toto sdělení vypsáno i na přední straně výrobku nebo někde na viditelném místě vzadu.

Můžeme se však setkat ještě s jiným označením. Někdy totiž na výrobku nenajdeme ani obrázek přeškrtnutého klasu, ani frázi, ale ve složení výrobku jsou tučně vyznačeny alergeny, nebo jsou tyto alergeny naopak vypsány na konci složení (výrobek obsahuje, může obsahovat…).

Nejdůležitější však je nic nešidit. Skutečně pečlivě pročíst složení každého výrobku a zjistit, jak to s ním je. Nákup něčeho závadného by pak mohl mít nepříjemné následky. Tudíž nekoukejte na to, jak vypadáte. Raději věnujte výběru více času a pečlivě všechno projděte, třeba již s tou výše zmiňovanou lupou, abyste skutečně měli stoprocentní jistotu, že vás žádné komplikace nečekají.

Nejjednodušší samozřejmě je navštěvovat specializované prodejny nebo specializovaná oddělení, kde je hledání opět značně jednodušší.

Tak tedy, bezstarostné nákupy vám přeje Schär!

On the Go